Časté otázky

Aká je príprava na stavbu skalkového plota?

Podobná, ako na inú stavbu. Skalkový plot potrebuje vodu, je potrebné priviesť tlakovú vodu /mestskú alebo studňovú/ do blízkosti plota. Kvôli kopaniu je potrebné zistiť polohu prípadných podzemných sietí.

Je skalkový plot náročný na údržbu?

Nie. Burina na skalkovom plote rastie minimálne, najčastejšie sa vyskytne na vrchnej vodorovnej časti plota. Najviac práce je so strihaním odkvitnutých kvetov a so strihaním listov rastlín, ktoré na jeseň zatiahnu listy / napríklad Hosta a poniklec /. Choroby a škodcovia sa vyskytujú podobne, ako na normálnej vodorovnej skalke. Závlaha je automatická. Počas suchej zimy je potrebné zabezpečiť závlahu, pomocou hadice, alebo krhlou. Výživu zabezpečíme hnojivými tyčinkami k rastlinám náročnejším na výživu.

Dá sa skalkový plot použiť ako oporný múr?

Áno, už sme zrealizovli skalkový oporný múr. Realizácii predchádzal statický výpočet.

Aké sú výhody našej vertikálnej zelene oproti ostatným systémom?

Dlhodobo vyskúšané – niektoré riešenia pre vertikálnu zeleň, ktoré fungujú v miernejšom pásme nefungujú u nás, kvôli nemožnosti závlahy počas mrazov.

Krásne kvitnú – používame rastliny, ktoré kvitnú, ak sa pozriete na ostatné systémy, sú tam hlavne rastliny okrasné listom.

Estetická konštrukcia – konštrukciu tvorí travertín, ktorý je krajší ako plastové kvetináče alebo netkaná textília.

Menej starostlivosti – pri systémoch bez substrátu sú časté zmienky o automatickom hnojení, preventívnych postrekoch a zložitých závlahových systémoch. Naša vertikálna zeleň nepotrebuje takúto výbavu a starostlivosť, vďaka substrátu, ktorý zabezpečuje prirodzené prostredie

Návrat hore